amigurumi-terimleri-nasil-okunur
Amigurumi ve tığ işinde kendinize kaynak ararken karşınıza çıkan yabancı terimlerin gözünüzü korkutmasına izin vermeyin! Amigurumi ve tığ işi terimlerinin Türkçelerine bir bakalım, işimiz kolaylaşsın.

Amigurumi, sık iğne ile örülmüş oyuncak demek kısaca.
Amigurumi tariflerindeki “pattern” kelimesi şema, anlatımlı örnek demek.

“Magic ring” “sihirli halka” demek. Örmeye bu halkanın içi sık iğne ile doldurularak başlanıyor. Ortada yuvarlak boşluk kalmadığı için oyuncaklarda bu başlama tekniği kullanılıyor.

“Stitch marker” ilmeklerin yerini karıştırmamak için takılan bir araç. Çengelli iğne de rahatlıkla bu işi görür. Amigurumide, tığ işinde 1 stitch 1 sık iğneye denk geliyor diyebiliriz.

“Chain” tığ işindeki zincir’i ifade ediyor.

“Crochet”, tığ işi örgü demek zaten.

“Single crochet”, “sık iğne” demek.

“Slip stitch” tığa ip dolamadan yapılan sık iğneye deniyor. Yani ipi yürütmeye yarıyor.

“Round”, “tur”, “row”, “sıra” demek.

Eksiltme ve arttırma örgüde, tığ işinde her zaman kullandığımız ifadeler. “Eksiltme” için “decrease”, “arttırma” için “increase” ifadeleri kullanılıyor. Eksiltirmek iki ilmek bir arada toplanıp teke indirilir, arttırma için bunun tam tersi yapılıp tek ilmek deliğinden iki kere örülür, yani bir ilmeğe iki sık iğne yapılır. Eksiltme için şöyle ifadeler görebilirsiniz:

Single crochet 2 together (sc2tog): İki ilmeği tek ilmekte topla.

Single crochet 3 together (sc3tog): Üç ilmeği tek ilmekte topla.

Örerken göreceğiniz üzre, ilmeğin önünde ve arkasında tığı batabileceğimiz iki ayrı kısım vardır. İlmeğin önündeki ya da arkasındaki ipe batarak örebiliriz. Bunu göstermek için şu terimler kullanılır:

Front loop (fl): İlmeğin önündeki ipe batarak ör.

Back loop (bl): İlmeğin arkasındaki ipe batarak ör.

Eğer hiç örmeden ilmeği atlatacak isek, “skip” kelimesi kullanılır.

Tığ işinde trabzan bilmeden pek bir yere varamayız. Trabzan nasıl yapılır öğrenmek için 10marifet arama çubuğuna “trabzan video” yazın ve izleyin lütfen. Yabancı tariflerde trabzan için şu ifadeler kullanılır:

Half double crochet (hdc): Tekli trabzan

Double crochet (dc): İkili trabzan

Treple crochet (trc ya da tr): Üçlü trabzan.

Örgüyü bitirmek için şöyle bir ifade kullanılır:

Bind Off (BO): Bitir.

Eğer bir parçadan bir diğerine geçerken renk değiştirme zamanı geldi ise, o zaman “renk değiştir” komutu gelebilir: “Change colour”.

Amigurumi öğrenme konusunda niyetli iseniz 10marifet’te daha pek çok anlatımlı amigurumi şeması ve örgü videosu bulabilirsiniz.

CEVAP VER